Güvenli İnternet Günü / Safer Internet Day / 7 Şubat 2017

 

Değişime Katıl:  Güvenli İnternet İçin Birlik Olalım!

Çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dâhilinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amacıyla 1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 yılında INSAFE (European Safer Internet Network)  ağı kurulmuştur. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı çerçevesinde bilinçlendirme faaliyetlerine öncülük etmesi için kurulan INSAFE bugün Avrupa ve Rusya’da toplam 31 ülkenin Güvenli İnternet Merkezinin koordinasyonunu oluşturan bir ağdır.

 

Ülkelerdeki Güvenli İnternet Merkezleri’nin birçoğu bilinçlendirme merkezi ve yardım merkezlerinden oluşmaktadır. Bilinçlendirme merkezleri çocuklara, gençlere, ebeveynlere ve öğretmenlere internette nasıl güvenli kalacakları yönünde bilgi ve tavsiyeler vermekle birlikte yardım merkezleri de çocuk ve gençlerin çevrimiçi ortamda karşılaştıkları problemlere ilişkin çözüm yöntemleri sunan bir yapıda çalışmaktadır.

Ayrıca, INSAFE ağı tarafından her yılın Şubat ayında organize edilen Güvenli İnternet Günü (GİG) 2004 yılından bu yana dünyada 100’den fazla ülkede kutlanmaktadır. Ülkemizde de, 2010 yılında Güvenli İnternet Günü etkinlikleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yılki Güvenli İnternet Günü de tüm dünyada ve Türkiye'de 7 Şubat 2017 tarihinde kutlanacaktır.

 

Bu kapsamda, bu sene “Değişime Katıl: Güvenli İnternet İçin Birlik Olalım!” teması ile çıkılan yolda  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda düzenlenen “BTK Güvenli İnternet Merkezi Lansmanı ve Güvenli İnternet Günü Kutlamaları” çeşitli etkinlik ve gösterilerle 7 Şubat 2017 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda gerçekleştirilecektir. Etkinliğe tüm halkımız davetlidir.

 

Adres:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eskişehir Yolu 10.Km No:276 Çankaya/Ankara

 

Sayfa yükleniyor...

Toast Alert...